Sport en cultuur

Na twee moeilijke weken met rugklachten word ik doorverwezen naar de kinesist. Twee halve uurtjes per week aanhoor ik eindeloze verhalen over het samenwonen, de afspraken want de nieuwe man is geen nieuwe man, over te drukke dagen en wie er die avond gaat koken…. Heel soms prop ik er een zinnetje tussen in de hoop duidelijk te maken waar de pijn zich juist bevindt. Opgeknapt en vermoeid fiets ik daarna het stille tochtje naar huis, geen kat die het waagt me dan aan te spreken.

Thuisgekomen duik ik in ‘De stem van mijn stilte’ van Veerle Hegge, die jarenlange stilte doorbreekt rond anorexia op oudere leeftijd. Ze is vijftiger. Ze wil mensen wakker schudden, ‘blijf niet verdrinken in je eigen stilte’. 
Ik besef dat ik geluk heb met mijn kinesiste. Zij legt alle problemen open en bloot op de kinétafel, goed bezig.
Bij het lezen begrijp ik de ziekte steeds beter. Ze beschrijft hoe misbruik in haar verleden zich vertaalt in een relatie met eten. Het is een diepgewortelde psychische strijd, verbonden met vroeg trauma, met een “stem” die controle en veiligheid biedt maar tegelijk haar leven doet in elkaar storten. Het is een verlammende ziekte die haar energie, relaties en spontaniteit wegneemt en waarvan het herstel een langdurig proces is, zowel lichamelijk als mentaal. Thuis is er weinig tijd voor communicatie. Zij is de vrouw van onze premier, Bart de Wever, die op dit moment én vele momenten andere katten te geselen heeft, die dan weer leiden tot meerdere dagen staking momenteel. Maar nu draaf ik door…. Je moet het maar durven om je kwetsbaarheid te uiten als vrouw van een belangrijk openbaar figuur.


Toch verwijt ze hem niets, zij heeft zelf voor hem en zijn carrière gekozen. Het is een aangrijpend boek dat deuren opent en vlot leest.

We verbreken resoluut de stilte bij het optreden van Irish Mythen, een singer-songwriter met hedendaagse Ierse folk, ze woont nu in Canada. 
Ze heeft een krachtige stem, een sterke (!!)  présence op het podium en haar songs zijn emotioneel geladen, ze gaan over rechtvaardigheid en mensenrechten. Ze heeft het publiek volledig  in de ban en krijgt meerdere staande ovaties. De knappe bindteksten hebben een Iers accent, waardoor ik soms de finesses mis. Ze is non-binair, ook al weigert ze dit woord te gebruiken, en gebruikt they en them. Haar stem is afwisselend rauw en teder. Ze staat alleen op het podium, maar palmt met haar ongelooflijke mimiek, haar songs, haar enthousiasme, haar eerlijkheid, haar ruw- en zachtheid, haar teksten, de hele zaal gemakkelijk in.
Een vrouw met power!
Wie interesse heeft, kan googelen, ik plaats hier geen links.

Zacht in de boter

De afstap van tram zes is hoog, mijn rug doet al twee weken lastig, wat eigenlijk nog zacht uitgedrukt is. Wanhoop slaat geregeld toe, dit betert maar niet. Massa’s Ibuprofen, de kiné, de pijn blijft. Ik blijf strompelen, klagen en zagen, mijn man heeft het geweten😉.

De dag voor ik een tram hoger stap, vraagt hij of ik hem wil begeleiden op een gidstocht door Gent. Graag, heel graag, maar de rug protesteert en stelt zijn veto. Ik zie de ontgoocheling bij manlief en dan begint er iets te dagen….
Wacht mij een verrassende overgang van tram zes naar zeven? Dan moeten een flinke medicatieshot en die stevige rugband me maar helpen. En ‘spring’levend besluit ik mee te gaan.

Na een hapje bij bakker Klaas in het indrukwekkende wintercircus in Gent, waar vroeger dieren sierlijke rondjes liepen en nu mijn gedachtenin in het rond vliegen,  trekken we richting Kouter.

Achttien grote bronzen bladeren liggen verspreid tussen de grondstenen van het plein. Ze maken deel uit van het kunstwerk ‘Mystic Leaves’ van Jessica Diamonds en verwijzen naar de vele planten op het ‘Lam Gods’. In de nerven staan de namen sierlijk gegraveerd.

Zie ik daar wat verderop twee vriendinnen me opwachten?
Fijn! Welkom! Warme knuffels! Wensen!
Tijd voor een praatje. Plots knalt het happy birthday-lied enthousiast over het plein. Een twintigtal hoofden duikt op vanachter het muurtje op de kiosk. Het duurt even,  ‘op leeftijd’ komen reacties trager, wie zijn dat? Waarom? Hoe? Ik herken steeds beter en meer, de euro valt, langzaam maar zeker. Hoe verrassend fijn is dat!
Welkom! Warme knuffels! Wensen! Verborgen tranen van ontroering ….

Manlief gidst de hele bende door Gent, met typisch Gentse proevertjes, boeiende weetjes en leuke babbels tussendoor.

In de oergezellige Salopette (https://www.de-salopette.be/), waar ook schoon-klein-kinderen ons opwachten, klinken we met een drankje en eten we een lekker hapje (aanrader! Ook al is de uitbater amper 21).


Ik verbaas me over verborgen talenten in eigen kroost met een schitterend optreden over ouder worden, een muzikaal bandje met eigen lied op de tonen van Peter Maffay’s Du. De hele bende zingt vrolijk  mee. Blij. We genieten intens de ongedwongen sfeer met familie en vrienden. Ik besef, ik ben met mijn gat in de boter gevallen. En die boter is zacht. 

Dankbaar, warm, ontroerd, de medicijnen doen hun werk, min of meer. Tram 7 staat nu écht voor de deur.

De foto’s stromen binnen. Met een lach en een traan stap ik de volgende dag de kinéruimte binnen.

Stress aan de lijn

Oude(re) ogen moeten jaarlijks op controle. Zeker nu ze voorzien zijn van nieuwe lensjes, waar ik overigens niet volledig gelukkig mee ben, maar ik leerde ermee leven.

Na lang zoeken kon ik een paar jaar geleden binnen geraken in een praktijk met zes oogartsen. Oef, nog net voor ook daar een patiëntenstop in ging.

Een half jaar tevoren moet/mag je bellen voor een nieuwe afspraak. Enkel de eerste week van de maand is die lijn vrij. Geen flauw idee waarom? Maar ook daar leggen we ons bij neer, het is van moeten.

Het is weer zover. Ik hang aan de lijn en krijg het bericht dat ik geduld moet hebben en wachtende nummer tien ben. Een afschuwelijk muziekje houdt me in de ban van die lijn. Er wordt afgeteld, vooral langzaam. Tussendoor krijg ik voortdurend het bericht ‘Gelieve er rekening mee te houden dat de lijn zal afgebroken worden na dertig minuten om te lange wachttijden te vermijden’. Geen probleem toch? Een half uur is best lang als je ‘geduldig’ wacht….

Maar nummer 7 en nummer 4 en vooral nummer 3 hebben een lang verhaal. Ik zie de tijd van mijn kostbaar half uurtje vooruit tikken, 16.53u, 24.23u, 28.12u, 29.17u en ik ben gepromoveerd tot wachtende nummer 1. Mijn adem stokt, ik zal toch niet worden afgebroken net nu ik bijna binnen ben om terug achteraan de rij nieuwe wachtenden te moeten herbeginnen??

Na 29.51u, ik overdrijf niet!, hoor ik een vriendelijke stem ‘waarmee kan ik u helpen?’. Eerst ontsnapt die zucht van verlichting, dan de vraag voor een afspraak. Het lukt ten vroegste eind april, maar ik houd ze stevig vast en gun mijn opvolger graag de lijn.

Met zijn allen naar de film

Met twee kleinzonen naar de cinema? 

Altijd bereid. 

En uiteraard mogen zij de film kiezen.   Opa en oma sluiten graag aan. 

Wat goedkoper naar de cinema? 

Altijd bereid. 

Social deal biedt ‘simpele prijsjes’ aan voor Kinepolis. Het online kopen lukt vlot. Reserveren voor de film iets minder. En dan komt de verrassing: er is nog een opleg van 4 Euro voor de gekozen film. 

16 Euro pp voor twee uurtjes leuke film is toch een weggevertje?

‘Tron : Aren’ wordt het. 

Alles goed, jongens, met veel plezier. 

Het verhaal: een bedrijf creëert een krachtig digitaal wezen, Ares, bedoeld als wapen. Maar wanneer Ares uit de virtuele wereld in de echte wereld wordt gebracht, begint hij te twijfelen aan zijn rol. De robot ontdekt emoties, verwondert zich over de echte wereld en beseft dat hij meer is dan alleen een programma. Terwijl mensen hem willen gebruiken voor macht en controle, probeert Ares zelf te begrijpen wat het betekent om écht te leven, écht mens te zijn. 

Hoe AI dreigt te evolueren. Programma’s krijgen een eigen wil, voeren niet meer enkel uit. Waar ligt de grens tussen mens en machines?

De mens wil AI. Maar wat als AI wil mens worden? 

De film belooft een boeiend en actueel verhaal. Na een uur futuristische wereld vol visuele effecten en lichtflitsen op het scherm én op de zijmuren ( die duur betaald worden met de vier Euro extra), neon verlichte geometrische werelden, pulserende energie en luide muziek van Nine Inch Nails volgt de pauze. 

Ik zucht, ik begrijp er niets van, waar en wat is het verhaal? Oudste kleinzoon helpt oma terug aan boord, enthousiast vertelt hij de verhaallijn. Het voelt aan alsof hij andere beelden zag dan ik. Er zit waarempel een écht verhaal in. 

Oma, heb jij geslapen? 

Neen jongen, wel even de ogen dicht geknepen tegen die overvloed aan licht. Niet gezond voor oude ogen. 

Goed bijgewerkt door de kleinzoon 1 begin ik vol goede moed aan deel twee. Kleinzoon 3 begrijpt er ook niet veel van en wroet en vriemelt op de stoel naast me. We kijken elkaar aan, begrijpen elkaar, maar niet de film. We zijn samen dom. Hij is te jong, ik te oud….

Niets voor ons. Ik wil graag de film afbreken, maar opabaard en oudste kleinzoon vinden hem wél goed. Er zal dus wel iéts hebben ingezeten….. Blij dat zij tevreden zijn….. Uit de science fiction stap ik de zachte buitenlucht in….